Skip Navigation LinksEvents

Etkinlikler

8. İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu

8. İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu

Kıbrıs Araştırmaları Merkezi'nin iki yılda bir düzenlediği İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu'nun sekizincisi 25 Kasım 2016 tarihlerinde STÜDYO FOTOĞRAFÇILIĞI teması çerçevesinde, Gazimağusa'da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilecektir.

Sekizinci Sempozyum'un konusu, 1948 – 1960 yıllarında, Kıbrıs Türk Fotoğrafı'nı yeniden şekillendirip, yeniden tanımlayarak Modern Kıbrıs Türk Fotoğrafı'nı zirveye taşıyan "Kıbrıs Türk Fotoğrafı'nın Ustaları": Foto Deanna / Mustafa Salih Okay (1948); Foto Şık / Mehmet Rifat Şık (1953); Foto Atlas / Faik Atlas (1955); Foto Ümit / Ümit Ali Esinler (1956); Foto Zeki (Kervan) / Zeki Kervan (1956) olacaktır. Bu dönemin stüdyo fotoğrafçılarının hepsi de sağ ve sağlıklı durumda olup, gerek teknik ve gerekse estetik olarak dönemlerini kapatmış, Kıbrıs Türk Fotoğraf Tarihi içerisinde iz bırakarak yerlerini almış bulunmaktadırlar. Kıbrıs Türk Fotoğrafı pek çok fotoğrafçı yetiştirmiş olmakla birlikte, buradaki fotoğrafçılar araştırmalar sonucu izleri açığa çıkarılan fotoğrafçılar değil, iz bırakmış olan fotoğrafçılardır.

Sempozyum'da sunulacak bildirilerle bu değerli bireylerin hayat öyküleri, mücadeleleri ve topluma katkıları etraflıca ele alınacak, sunulan bildiriler daha sonra basılıp kitap haline getirilecektir. Sunular en fazla 45 dakika ile sınırlı olacaktır.

Bildiri sunumlarının yanısıra, İz Bırakmış bu fotoğrafçıların eserlerinden ve Fotoğraf Sanatçıları Derneği (FODER) ve Kıbrıs Fotoğraf Sanatı Derneği (KIFSAD) üyeleri tarafından çekilecek konu şahsiyetlerin portreleri arasından seçilecek fotoğraflardan oluşacak bir sergi de gerçekleştirilecektir.

Bildiri başlığınızın ve diğer detayların aşağıdaki form doldurularak en geç 15 Ekim 2016 tarihinde elimize ulaşacak biçimde nihal.sakarya@emu.edu.tr adresine ulaştırılması gerekmektedir. 

Katılım Formu

FODER ve KIFSAD üyelerinin çalışmaları sonucunda üretilecek fotoğraf örnekleri (72ppi, 400KB büyüklüğünde olacak şekilde) sergi seçimi için 30 Eylül 2016 tarihinde mesai saati sonuna kadar nihal.sakarya@emu.edu.tr adresine ulaştırılmalıdır.

Sizi de bu Sempozyuma  katkı yapmaya davet eder, saygılar sunarım.

Prof. Dr. Naciye Doratlı

Başkan

Tüm Etkinlikler

Etkinlik Başlama Tarihi
25 Kasım 2016 | 08:00:00


Etkinlik Bitiş Tarihi
25 Kasım 2016 | 20:00:00


Yer


DAÜ Web Siteleri